background
NRANZ Logo

National Rifle Association of New Zealand

Dodson Belt

Dodson Belt 2

1949            Rifleman M. Gregory, Upper Hutt Rifle Club

1950           J.C. Benfell, Christchurch Rifle Club

1951            R.R. Kearney, Napier Rifle Club

1952           V.J. Newton, Ashhurst Rifle Club

1953            H.G. Kittow, Waipukurau Rifle Club

1954           M.C.E. Cammock, Waipukurau Rifle Club

1955           A.M. Bate, Upper Hutt Rifle Club

1956           S.M. Bower, Papakura Rifle Club

1957            M.C. Callaghan, Westport Rifle Club

1958           Sgt D.E. Whiteman, NZ Army

1959            E. Rivers, Wanganui Rifle Club

1960            B.K. Whiteman, Upper Hutt Rifle Club

1961            J.F. Beattie, Upper Hutt Rifle Club

1962            D. Chatfield, Akarana Rifle Club

1963            D.P. Devine, Gisborne Rifle Club

1964           J. Grundy, Hawera Rifle Club

1965           I.B. Paynter, Blenheim Rifle Club

1966            T.M. Penrose, Upper Hutt Rifle Club

1967            E.J. Gilchrist, Oamaru Rifle Club

1968           R.H. McCosh, Masterton/Opaki Rifle Club

1969            A.H. Linney, Petone Rifle Club

1970           B.P. Price, Upper Hutt Rifle Club

1971            J.E. Rodhouse, Akarana Rifle Club

1972           J.H. Hand, Petone Rifle Club

1973           I.C. Benton, New Plymouth Rifle Club

1974            L.K. Jackson, Karori Rifle Club

1975            E.E. Henwood, Masterton/Opaki RC

1976            N.J. Smith, Upper Hutt Rifle Club

1977           E.J. Gilchrist, Oamaru Rifle Club

1978            Mrs J. Robinson, Onslow Rifle Club

1979            Capt J.K. Williams, NZ Army

1980           W.J. Blay, Kaituna/Blenheim Rifle Club

1981            J.A. Campbell, Te Puke Rifle Club

1982            P.F. Green, Akarana Rifle Club

1983            Major J.K. Williams, NZ Army

1984            J.C. Cowan, Otorohanga Rifle Club

1985            S. Regan, Ashhurst Rifle Club

1986            Q.S.T. Miller, Auckland City Rifle Club

1987            J. Scobie, Taumarunui Rifle Club

1988           R.J. Morgan, Gore Rifle Club

1989            E.V. Neal, Kaituna/Blenheim Rifle Club

1990            N.J. Smith, Upper Hutt Rifle Club

1991            Cpl A.W. Slade, NZ Army

1992            Mrs. J. Win, Onslow Rifle Club

1993            O. Rodda, NZ Police

1994            Mrs. P. Law, Te Puke Rifle Club

1995            K.J. Valpy, Malvern Rifle Club

1996           P. Van Kesteren, Karori Rifle Club

1997            D. Fincham, Okawa Rifle Club

1998            R.C. Andrews, Petone Rifle Club

1999            W.D. Sewell, Cheltenham Rifle Club

2000            K.R. Margan, Te Puke Rifle Club

2001            S. Morrissey, New Plymouth Rifle Club

2002            C. Ledbrook, Christchurch Rifle Club

2003            A.B. Whiteman, Upper Hutt Rifle Club

2004           J. Miller, Ashburton Rifle Club

2005           W.N. Hewitt, Karori Rifle Club

2006           W. Teddy, Te Puke Rifle Club

2007            M.E. Buckley, Te Puke Rifle Club

2008            M.W. Read, Cheltenham Rifle Club

2009            Ms. K. McCarthy, Clevedon Rifle Club

2010            M.W. Read, Cheltenham Rifle Club

2011            Miss. A.G. Hatcher, Kaituna/Blenheim Rifle Club

2012            R.M. Gordon, Hawkes Bay Rifle Club

2013            B.T. Scott, Petone Rifle Club

2014            J. Williams, Clevedon Rifle Club

2015            C.A. Ledbrook, Malvern Rifle Club

2016            M.W. Read, Cheltenham Rifle Club

2017            J.W. Ball, Te Puke Rifle Club

2018            A Hoffmann, NSW U25 Development Squad

2019            J Deane, Karori Rifle Club

2020            C Whyte, Kaituna/Blenheim Rifle Club

2021            BJ Martin, Trentham Rifle Club

we're on facebook

Events

North Island & BoP 300 metre Championship

default event image

NZ Club Teams Postal - Entries Close

default event image